Kas yra rafija?

By

.

Kas yra rafija? Ir kaip ji susijusi su siuvinėjimu?

Rafija yra palmių augalas, gyvenantis atogrąžų Afrikoje, taip pat Centrinėje ir Pietų Amerikoje. Jis turi plačius didelius lapus, kuriuos vietiniai išmoko sėkmingai naudoti kasdieniame gyvenime. Šie medžiai užauga be galo aukšti – net iki 16 metrų aukščio! Vietiniai juos surenka, supjausto plonomis juostelėmis ir natūraliai išdžiovina. Taip išgaunamas tvirtas pluoštas, puikiai tinkantis pinti krepšelius, kepures, tautinius kostiumus. Tėvynėje iš rafijos pluoštų dažniausiai gaminamos virvės, iš medienos – sijos, o lapais yra dengiami stogai.

Yra dvi pagrindinės rafijos rūšys: natūralaus pluošto ir sintetinė (nailoninė). Natūrali rafija yra šviesios šiaudų spalvos ir atrodo kaip sausi ošiantys šiaudai ar žolė. Ji yra gana standi ir nelygios struktūros, tad naudoti ją siuvinėjimo darbams būtų šiek tiek sudėtinga. Be to, ji nėra tokia ilgaamžiška. Tačiau tuo pačiu metu rafijos sruogos puikiai tinka įvairiems amatams ir dekoravimui, ypač audimui.

Kaip gaminama natūrali rafija?

Tiesiai nuo medžio surinkti pluoštai būna ganėtinai šiurkštūs, todėl juos reikia tinkamai apdirbti. Jei pažvelgsite į parduotuvėse parduodamos rafijos sudėtį, pamatysite, kad dažniausiai tai yra 100% viskozė arba celiuliozė. Ji gaunama iš perdirbtų medienos pluoštų, dėl to yra gaunamos švelnios ir lengvai panaudojamos juostelės.

Natūralią rafiją iš palmių vis dar plačiai naudoja pramonėje, kadangi ji yra gerokai tvirtesnė, ir puikiai tinka skrybėlių bei rankinių pynimui.

Rafijos privalumai:

Rafijos trūkumai:

Seniau rafijos plaušai buvo gaminama tik iš palmių lapų, tačiau šiuolaikinėje rinkoje dažnai sutinkama pagaminta iš nailono. atrodančia tarsi permatoma juostelė, panaši į kadaise buvusi plastikinį maišelį. Ji būna matinė, perlamutrinė, blizgi, ir skirtingo skaidrumo. Itin plona tekstūra leidžia lengvai praverti per adatą ir atsargiai dirbant nepažeisti net pačių ploniausių medžiagų. Kokie jos privalumai? Skirtingai nei natūrali, ji puikiai tinka naudoti siuvinėjant Liunevilio vąšeliu. Dėl savo minkštumo ir lengvumo yra labai lengva kurti įvairius siuvinėjimo modelius. Tačiau svarbu paminėti, jog ši rafija netinka nei audimui nei mezgimui.

Nailoninė rafija yra labai populiari tarp siuvinėtojų užsienio šalyse, ir dažnai naudojama Haute Couture  kolekcijose. Ryškios spalvos ir nepakartojama tekstūra, kurios neišgausi su jokia kita medžiaga padaro gaminius išskirtiniais! Idealiai tinka siuvinėti augalų motyvus.

Rafijos priežiūra

Didelis rafijos pliusas yra tas, jog jai nereikia labai didelės ir ypatingos priežiūros. Iš rafijos pagamintus produktus pakanka nuvalyti drėgna šluoste pagal poreikį. Geros kokybės nailoninę rafiją galima skalbti, bet tik rankomis, neaukštoje temperatūroje. Sušlapusi ji šiek tiek išsitempia ir labai ilgai džiūsta, bet vėliau grįžta į pradinę išvaizdą. Svarbiausia – nesukite gaminio, leiskite jam natūraliai išdžiūti!

Rafija – kitokie siuvinėjimo siūlai, kurių pagalba savo gaminiuose galite sukuri labai originalių ir išskirtinių kompozicijų. Tai yra labai malonus ir nesudėtingas gaminys Jūsų darbams. Specializuotoje Couture shop siuvimo ir siuvinėjimo prekių parduotuvėje galite prikti aukščiausios kokybės siuvinėjimo rafiją pačia geriausia kaina savo kūrybiniams sprendimams! (Žiūrėti čia)